КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ
НАСИЛЬСТВО В СІМЇ. ШЛЯХИ ЗАПОБІГАННЯ
Раніше нам так здавалося, що так званих благополучних сімей у нас значно більше, ніж сімей алкоголіків, ледарів та просто неосвічених людей з брутальною поведінкою, яким притаманне насильство щодо дітей. Ми змалку засвоїли істину, що “сміття з дому виносити не можна”, а це означало повне замовчування тих трагедій, які розгорталися за зачиненими сімейними дверима. Іноді ми чуємо: “Як це могло статися? Адже цей хлопчик з благополучної сім’ї?” А він з великою вірогідністю був свідком домашнього насильства – чи приниження, чи ігнорування, чи навіть побиття матері, братика і т. д. Може, і сам ставав жертвою насильства, не спроможний був захистити ні себе, ні матір, ні з ким не міг поговорити про свій біль.
Сьогодні ми вже всі добре знаємо про існування такого ганебного та досить, на жаль, поширеного явища, як насильство в сім’ї. Прийнято Закон України “Про попередження насильства в сім’ї”.
За статистикою 75% потерпілих від домашнього насильства в сім’ї є діти.
Найбільш типовими наслідками такої ситуації стають такі скарги батьків чи педагогів на поведінку дітей:
-
бійки
-
конфлікти з оточенням
-
низький рівень навчальної діяльності
-
замкнутість
-
підвищена агресивність
-
похмурий, сумний настрій
-
депресія
-
тривожність, страхи
-
нестійкість емоційної системи
Жорстокість щодо дітей виникає з різних причин:
-
якщо дорослі мають негативні моральні якості
-
якщо вони не задоволені своїм життям
-
як результат конфліктів у сім’ї
-
як психічне захворювання батьків та інших кривдників
Шляхи запобігання:
Коли дитина поводиться агресивно:
-
з’ясуйте причину агресії
-
навчайте дитину висловлювати свої почуття і потреби відкрито. Традиційно ми привчаємо дітей стримувати свій гнів та агресивність. І коли ці почуття виникають, дитина навчається їх ховати, відчуваючи сором, провину
-
установіть чіткі та незмінні межі поведінки, переконайтесь, що дитина розуміє: ворожі, агресивні дії неприпустимі ніколи
-
пам’ятайте, що ваші дії для дитини – основний взірець для наслідування
Коли дитина стала свідком проявів насильства в сім’ї:
-
допоможіть дитині поділитися своїми почуттями з кимось із дорослих, не замикалась у собі
-
обговоріть ситуацію, її причини, можливі наслідки
-
допоможіть їй зрозуміти, що в тому, що батьки сваряться, немає її вини
-
якщо не впорає*Їтесь самі – звертайтесь до психолога.

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ
Торгівля людьми – актуальна проблема сьогодення в нашій країні. Все більше людей потрапляє на гачок работорговців. Поширюється використання дітей, від яких відмовилися батьки, для трансплантації органів. Все більше дітей потрапляє в рабство, до якого їх віддають близькі люди, які хочуть заробити на дитячій праці.
Що спонукає людей потрапляти в рабство?
По-перше, віра в легке матеріальне збагачення. Молоді люди, які вирішили якнайшвидше піти із сім’ї та швидко розбагатіти, “купляються” на сумнівні оголошення, які можна зустріти в газетах, журналах, на вулицях, в Інтернеті. Сумнівні організації пропонують роботу танцівниць, хатніх господарок, нянь за кордоном в різноманітних країнах світу. Але здебільшого за такими пропозиціями криється сексіндустрія. Люди, які потрапляють на таку роботу, залишаються один на один в чужій країні з безвихіддю, без паспортів, грошей, а головне – захисту своїх прав, життя. Так як ця праця є нелегальною, ці люди ніде не фігуруються, їх не можуть захистити навіть представники консульства.
По-друге, існує дуже багато, на жаль, неблагополучних сімей, де вже давно батьки не захищають і не поважають права власних дітей. Дітей використовують, як “речі”, які не мають право голосу. Були випадки, коли дітьми “розплачувались” за певний борг, віддаючи їх у підневільну працю – виконувати певну роботу, жебракувати, красти і т. д.
По-третє, за гонитвою великих грошей, дорослі люди не зважають на дітей, які не можуть себе захистити, скоюють жахливі операції щодо трансплантації органів.
Як уникнути цієї жахливої проблеми?
* Батьки повинні весь час тримати контакт зі своєю дитиною, цікавитись її життям, знати, чим захоплюється дитина, чи не має вона сумнівних знайомих ( навіть з близького оточення ), які можуть завербувати її на таку нелегальну працю.
* Обов’язково проводьте бесіди з дитиною про торгівлю людьми, поясніть наслідки даної проблеми.
* Вчіть дитину оберігати свої права, не забувати про власну гідність.
* Якщо Ви вирішили знайти роботу за кордоном, обов’язково проконсультуйтесь з фахівцями, представниками громадських організацій, що займаються боротьбою з торгівлею людьми. Це може бути Міжнародна організація з міграції (тел. 3380445685015) або Міжнародний жіночий правозахисний центр “Ла Страда – Україна” (тел. 380442053736), а також Міжнародна організація праці ( тел. 380442208094 ).
Поради психолога батькам, які вирішили виїхати за кордон на роботу:
* Прийміть рішення про від’їзд разом з дитиною. Це допоможе їй зрозуміти, що ви їдете через необхідність та заради її майбутнього.
* Підготуйте дитину психологічно до вашого від’їзду, щоб їй не здавалось, що ви її кидаєте.
* Проінформуйте заздалегідь близьких та родичів про від’їзд, щоб забезпечити належний догляд за дитиною.
* Повідомте педагогів про вашу тимчасову відсутність, а також повідомте їм свій контактний телефон.
* Переконайтесь, що під час вашої відсутності умови проживання та харчування дитини будуть задовільними.
* Регулярно підтримуйте зв’язок з дитиною. Домовтеся про дні, коли ви будете телефонувати і дотримуйтесь визначених термінів.
ПСИХОЛОГІЧНИЙ КОМФОРТ ДИТИНИ. ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ
1. Створюйте в сім΄ї комфортне середовище для дитини. Любіть її. Не забувайте про тілесний контакт із нею. Знаходьте радість у спілкуванні з нею.
2. Дозвольте дитині бути собою, зі своїми вадами, вразливими місцями та чеснотами. Приймайте її такою, якою вона є. Підкреслюйте її сильні властивості.
3. Адекватно реагуйте на негативні емоційні вияви дитини.
4. Задовольняйте природну потребу дитини в емоційній безпеці.
5. Вчіть дитину дотримуватись порядку, пояснюючи його важливість для збереження позитивних емоцій.
6. Запобігайте виникненню депресивних станів.
7. Формуйте в дітей відчуття власної досконалості (усвідомлення образу „я”, самооцінка, рівень домагань, особистісні очікування), потребу в постійному самовдосконаленні.
8. Наповніть свою душу й серце любов΄ю до всіх і до всього. Передавайте це дітям. Більше всміхайтеся. Це запорука здорової сім΄ї, особистого здоров΄я – вашого й ваших дітей.
9. Не робіть за дитину те, що вона у змозі зробити сама. Вона може і надалі використовувати вас як прислугу.
10.Не читайте дитині нотацій і не кричіть на неї, інакше вона буде змушена захищатися, прикидатися глухою.
11. Змиріться з тим, що дитина любить експериментувати. Так вона пізнає світ.
12. Дитина вчиться на власному досвіді, тому не слід оберігати її від наслідків власних помилок.
13. Заохочуйте допитливість дитини. Якщо ви спробуєте спекатися її, коли вона ставить відверті запитання, дитина шукатиме відповіді на стороні.
14. Коли дитина з вами розмовляє, слухайте її уважно, із розумінням, не перебиваючи і не відвертаючись. Не дайте їй запідозрити, що вас мало цікавить те, що вона говорить.
15. Не ставте занадто багато запитань і не встановлюйте безліч правил для дитини: вона не звертатиме на вас уваги.
16. Нехай дитина дає волю своїм фантазіям. Жива уява – дарунок, властивий дитинству. Ніколи не придушуйте його!
17. Поява дитини в родині може викликати кризу в житті старшої дитини. Ставтеся до дітей однаково. Старша дитина повинна знати, що ви любите її ні трохи не менше, ніж інших дітей.
18. Гарний спосіб припинити сварку між дітьми – перемінити обстановку, відволікти їх.
19. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми, любіть її такою, якою вона є. Якщо ви хочете розвинути в дитини певні якості, ставтеся до неї так, ніби вони вже є.
20. Кращий спосіб виховати відповідальність і впевненість у собі – надати дитині можливість самостійно приймати рішення.
21. Не поправляйте дитину в присутності сторонніх. Якщо ви скажете їй усе спокійно, віч-на-віч, вона зверне набагато більше уваги на ваше зауваження.
22. У стосунках із дитиною не покладайтеся на силу. Це озлобить її і привчить до того, що зважати слід лише на силу.
23. Знайдіть будь-яку галузь реальних успіхів, підкреслено виділяйте таку діяльність, у якій дитина успішна, може самореалізуватися, самостверджуватися, переживати успіх і пов΄язані з ним позитивні емоції, знайти втрачену віру в себе.
24. Проаналізуйте разом із дитиною (у вільній ненав΄язливій формі) можливі варіанти подолання тих, чи інших складних ситуацій повсякденного життя, які часто зустрічаються або можуть зустрітися дитині.
25. Виховуючи дитину, не забувайте про її темперамент та особливості психічних проявів у зв΄язку з цим.
КОЛИ ДОРОСЛИЙ ВИЯВИТЬСЯ НЕПРАВИЙ.
Дорослі далеко не завжди бувають праві. Вони можуть лаяти малюка по дурницях або необережним висловлюванням сильно скривдити дитину, але якщо вчасно зрозуміти свою помилку, це легко можна виправити, але так буває не завжди.
Є дорослі, які вважають за краще забути про свою неправоту і зберігати образ непогрішності. Їм здається, що таким чином вони набувають ще більшу повагу. Але при цьому вони забувають про відчуття провини своїх дітей. Адже малюки завжди відчуваютьйого у тому випадку, коли бачать невдоволення батьків. Тому якщо батьки просять пробачення у свого сина або дочки, вони тим самим знімають з їх плечей величезний вантаж відповідальності і емоційну напругу. Малюкові буде дуже приємно дізнатися, що мама лаялася не тому, що він зробив щось не так, а тому що у неї на роботі визначеніше неприємності і у зв'язку з цим немає настрою.
Звичайно, таким чином, здається, що батьки втрачають свою репутацію, але натомість вони набувають набагато більше. Вони отримують довіру своєї дитини, учать його прощати, і одночасно вселяють в малюка упевненість в тому, що батьки не поступають з ним несправедливо, вони просто живі люди, у яких теж можуть бути перепади настрою.
Але визнавати свою неправоту теж треба уміти. Якщо спізнюватися з вибаченнями і робити вигляд, що нічого не сталося, незабаром няня для дитини на годину, яка іноді приходить для того, щоб посидіти з малюком у відсутність батьків, стане йому набагато ближче, ніж рідна мама і папа.
По-перше, з вибаченнями не варто затягувати. Чим довше Ви не намагаєтеся визнавати свою неправоту, тим більшу напругу малюк випробовує, намагаючись зрозуміти свої помилки.
По-друге, виправдовувати свої помилки теж не слід. Просто поясніть малюкові причину подібної поведінки, і при цьому обов'язково відмітьте, що так поступати з Вашого боку не слід було.
По-третє, не треба загладжувати провину надлишком ласки і подарунками, та і самобичування теж ні до чого. І ще дуже важливо не давайте обіцянку дітям, що такого більше не повторитися. Адже якщо через час цей станеться, Ви в очах дитини будете брехуном.
Уміння визнавати свої помилки дорослими допомагає дітям навчитися такій же поведінці. Але при цьому помилки дітей в сім'ї також не повинні розглядатися як щось неприпустиме, інакше малюк стане замикатися в собі і приховувати багато що від батьків. Умійте просити пробачення і прощати - це допоможе налагодити відмінні відносини з дітьми і заслужити їх повну довіру.
Зрозумій мене! Як визнати свою неправоту?
"Я більше так не буду"
На жаль, батьки не завжди бувають праві, не завжди поводяться по-дорослому.
Можуть розкричатися із-за дурниць або скривдити дитину необережним словом. Як же поводитися, якщо така ситуація мала місце бути?
Зрозумій мене!
Дітям важливо розуміти ваші почуття, відчувати любов, бачити прагнення помиритися, тому не соромтеся сліз, що навернулися, і не приховуйте хвилювання.
Можна поділитися з дитиною своїми проблемами, додавши при цьому, що не можна було Не намагайтеся загладити провину за допомогою перебільшеної уваги, ласки або подарунків.
Дитяче сприйняття і мислення відрізняються конкретністю, тому, поки дитина не почує слова "пробач" або "вибач", його не покине почуття недомовленості і невизначеності.
Не намагайтеся перевести серйозну розмову жартома. Роблячи вигляд, що нічого особливого не сталося, ви тим самим даєте зрозуміти дитині, що її переживання не мають великого значення.
В той же час не варто драматизувати ситуацію і займатися самобичуванням, заявляючи, що ви "погана мати" або "не умієте виховувати дітей". Дитина може вирішити, що надалі до ваших порад не варто прислухатися, раз ви самі не упевнені у своїй батьківській компетентності.
Не обіцяйте синові або дочці, що більше ніколи не підвищите голос, не випробуєте роздратування і так далі. Ви не можете гарантувати, що завжди володітимете собою і не зробите жодної помилки.
Діти дуже чутливі до будь-яких обіцянок, тому не варто закладати на майбутнє міну уповільненої дії, даючи дитині привід для нових образ. Краще попросите школяра нагадувати вам про нинішній неприємний інцидент в аналогічних ситуаціях.
Це дозволить вирішувати конфлікти на самих ранніх стадіях.
"Я більше так не буду"
Щоб навчити дитину вибачатися, батьки повинні уміти прощати. Якщо помилки дітей сприймаються в сім'ї як щось неприпустиме, хлопцям буває надзвичайно важко признаватися у своїй неправоті.
В цьому випадку природна реакція дошкільника - приховати свої промахи або звалити провину на іншого. В той же час він усвідомлює, що поступив неправильно, і це розуміння поступово призводить до своєрідного "роздвоєння особи".
З одного боку, дитина розуміє, що папа і мама люблять його. З іншого боку, він боїться, що батьки перестануть його любити, якщо таємниця розкриється.
Стратегія зайвої вимогливості і суворості у вихованні дітей призводить до негативних наслідків. Це і понижена самооцінка у дошкільника, і страх зробити щось неправильне, і впевненість в тому, що батьківську любов необхідно заслужити.
Якщо ж папа і мама завжди готові дитину зрозуміти і пробачити, він легше приймає як власні, так і чужі недоліки.
Щоб визнання своїх помилок не травмувало дітей і в той же час було щирим, зверніть увагу на наступні поради.
-
Багато дітей вважають за краще ховатися за простій і універсальним формулюванням: "Я більше так не буду"! При цьому і ви, і дитина прекрасно розумієте, що аналогічна ситуація цілком можлива в майбутньому, і така заява позбавлена сенсу. Воно не виражає ніяких емоцій, тоді як людині, що приймає вибачення, важливо бачити щирий жаль. Коли ви чуєте цю фразу від дитини, поставте йому питання про те, що він зараз відчуває, чому просить вибачення, що саме зробив не так.
-
Якщо дошкільник чимось вас скривдив, не вимагайте від нього вибачень, не шантажуйте "ударом у відповідь" : "Зараз же вибачся, інакше я не дозволю тобі дивитися телевізор"! Чуючи загрози, дитина починає відчувати страх і агресію, в результаті, відчуття провини відходить на другий план.
-
Також не варто на людях примушувати сина або дочку вибачатися. Відійдіть разом убік, поговоріть наодинці. Порадьте дитині не налаштовуватися на те, що його вибачення повинні зробити негайний ефект і людина відразу пробачить його. Одні люди відхідливі, інші злопам'ятні, тому не можна застосовувати до них єдиний стереотип. Наприклад, не варто поводитися з вибаченнями до розгніваної людини - краще дати йому "остигнути".
-
Зверніть увагу сина або дочки на те, що якщо є можливість виправити допущену помилку, нею треба скористатися. Приміром, недостатньо просто вибачитися за розлитий за столом чай - необхідно узяти ганчірку і витерти калюжу.
-
Розкажіть дітям про різні ситуації, в яких варто просити вибачення. Вибачення можна просити не лише після здійснення якої-небудь помилки, але і заздалегідь, попереджаючи можливі помилки. Припустимо, звертаючись до зайнятої людини, слід сказати: "Пробачте, можна Вас потурбувати"?
-
Багато дітей вважають, що якщо їх хтось скривдив або, виражаючись дитячою мовою, "перший почав", це надає їм право на будь-які дії у відповідь. У подібних випадках конфлікти між однолітками затягуються і заходять у безвихідь. Щоб допомогти дитині налагодити відносини з друзями, переконаєте його в тому, що у будь-якій сварці винні обидві сторони. Але той, хто просить вибачення у перших, має можливість запропонувати свої умови "укладення миру".
Незнайомі люди: правила безпеки для дитини
Перед батьками стоїть складне завдання - захистити дитину від незнайомців. Коли дитина знаходитися в НЕ зони видимості, це змушує хвилюватися. Як же можна вирішити цю проблему і не турбуватися за свого малюка?
Багато батьків по-різному боротися з цією проблемою. Адже хто завгодно може підійти до вашої дитини, поки ви не бачите, і відвести його. Зараз такі часи, що не можна бути спокійним на всі 100%. Навіть іноді відводять дітей з дитячих майданчиків у всіх на виду.
Для початку варто розповісти дитині про те, що не можна робити йому. Але не всі діти сприймають всерйоз такі настанови. Деякі лякають своїх діточок історіями про те, що неслухняних малюків забирає дядько в мішок і відносить Бабі Язі. Але це тільки призводить до дитячих страхів. Який варіант буде найкраще? Як бути повністю впевненим у тому, що дитина зможе повести себе правильно з незнайомцем
Важливий вік: з дитиною потрібно починати проводити бесіди ще з віку 3х років. Це саме той вік, коли дитина вже може міркувати і розуміти вас. Дитина в цей період дуже наївний і тому варто починати працювати з ним. Потрібно пояснити дитині, що з вами він у безпеці і розмовляти з незнайомцями можна тільки при вашій присутності. Якщо вас немає, то не можна заговорювати зі сторонніми, тому що у випадку, коли його образять, ніхто допомогти не зможе. Дитина повинна зрозуміти що небезпечно розмовляти з незнайомцями і особливо з ними кудись йти. Це найкращий варіант пояснити малюкові про дану проблему. Нехай дитина спілкується з незнайомими людьми тільки у вашій присутності. Так він розвиватиме комунікабельність, і буде позбавлятися від сором'язливості. І тоді коли з ним заговорить незнайомець, він не розгубиться і, в крайньому випадку, втече.
Залякувати дітей дядьками з мішком можна. У випадку якщо його схопить незнайомець, то від страху дитина може і не збагнути, що відбувається. Буде думати, що за погану поведінку його тягне дядько і посадить в мішок, що це покарання.
Інструкція для батьків
Маленькій дитині, якій менше 4х років навіть можна і не розповідати про те, як небезпечно говорити з незнайомцями і відкривати їм двері. Вони ще можуть і не зрозуміти. Найкраще перетворити це в гру. Візьміть іграшки і спробуйте програвати з дитиною все ситуації, які можуть статися. Це допоможе дитині засвоїти.
Ситуації, які можуть бути небезпечні для дитини:
- Незнайомець пропонує дитині покататися на машині. Ваша дитина повинна знати деякі фрази, які допоможуть швидко втекти. Наприклад, що він запізнюється і його чекають батьки або що в тата така ж машина, і він може на ній покататися.
- Дитині можуть запропонувати купити цукерки і піти з незнайомцем в магазин. Або попросять допомогти знайти кошеня. Зараз можуть відвести дитину з будь-якого місця. Іноді пропонують дітям піти в гості подивитися нові мультики, які він не дивився або іграшки. І тоді ви повинні розповісти про невірних відповідях і до чого це може призвести. І тоді говоріть малюкові, як правильно потрібно вчинити в даній ситуації. Дитина повинна зрозуміти, що не потрібно вступати в розмову з незнайомців, і якщо вже це сталося, то якнайшвидше потрібно від нього відв'язатися або бігти з усіх ніг.
- Якщо дитина одна вдома і видзвонюють у двері, то варто сказати дитині, щоб він відповідав, що вдома є тато, але він зараз у ванній. І нехай дитина подзвонить до сусідів для того щоб ті розібралися з незнайомцем. Також дитина може налякати, що викличе поліцію.
- Якщо дитину схопили і тягнуть в невідомому йому напрямку, він повинен кричати на все горло і говорити що це незнайомець, і нехай викликають поліцію. Нехай малюк кусається і дряпається, намагаючись вибратися від злочинця.
Після цього ваша дитина буде знати, що робити.
Правила поведінки дитини з незнайомцями
Нехай дитина знає деякі правила поводження:
- Не затримуватися допізна на вулиці. Коли дитина йде ввечері додому в темний час нехай батьки його зустрічають. Йти стоїть по освітленій вулиці, не заходити в провулки - це ідеальне місце для викрадень.
- Не відкривати двері незнайомцям!
- Нікуди не ходити з незнайомими людьми, навіть якщо це і здається дуже привабливим варіантом проведення часу.
- Не дозволяти доторкатися до вас, тримайте дистанцію від незнайомця. Якщо видно, що він наближається - потрібно бігти!
- Не можна сідати в чужу машину або вірити, що вам щось куплять.
Ці поради обов'язково допоможуть уберегти вашої дитини. Головне правильно поясніть малюкові всю складність ситуації. Він повинен зрозуміти, що незнайомцям вірити не можна.