top of page

Інклюзивні групи в  закладі дошкільної освіти

     

   Інклюзивна освіта. Умови інклюзивної освіти

 

ЗАКОН УКРАЇНИ «Про дошкільну освіту»

Стаття 12. Типи закладів дошкільної освіти

Для задоволення освітніх, соціальних потреб, організації корекційно-розвиткової роботи у складі закладів дошкільної освіти можуть створюватися спеціальні та інклюзивні групи для виховання і навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Стаття 12. Типи закладів дошкільної освіти

Діти з особливими освітніми потребами можуть перебувати до семи (восьми) років у спеціальних закладах дошкільної освіти (групах) та інклюзивних групах закладів дошкільної освіти.

Стаття 12. Типи закладів дошкільної освіти

У всіх типах закладів дошкільної освіти при реалізації права дітей на дошкільну освіту враховуються особливі освітні потреби у навчанні і вихованні кожної дитини, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами відповідно до принципів інклюзивної освіти.

Стаття 23. Освітня програма

Здобуття дошкільної освіти дітьми, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, здійснюється за окремими програмами і методиками, розробленими на основі Державної базової програми центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Стаття 33. Соціальний захист дітей дошкільного віку

Дітям, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, гарантовано право на:

-         відвідування державних і комунальних закладів дошкільної освіти з гнучким режимом роботи та їх утримання у цих закладах за рахунок держави;

-         отримання психолого-педагогічної допомоги в інклюзивно-ресурсних центрах, що діють відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Стаття 36. Права та обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють

- батьки або особи, які їх замінюють, мають право: бути на громадських засадах асистентом дитини з особливими освітніми потребами або визначити особу, яка виконуватиме обов’язки асистента дитини.

 

Інклюзія — це процес реального включення дітей з особливостями психофізичного розвитку в активне суспільне життя і однаковою мірою необхідна для всіх членів суспільства. Дитина з особливими потребами — це не обділена долею, це, швидше, визначений спосіб життя за обставин, що склалися, який може бути дуже цікавий їй  і оточуючим людям, якщо порушення  розглядати в рамках соціальної концепції. Тоді головний сенс процесу інклюзії можна позначити так: «Всім тут раді!»

Обґрунтування інклюзивної освіти:

-       Обов’язки щодо прав людини повинні виконуватися для всіх у рівній мірі.

-       Аналіз інтересів того, що відповідає істинним інтересам кожної дитини, визначає, що насправді є для неї благом. Факти доводять, що інституційна (наприклад, в інтернатах, школах-інтернатах) опіка не завжди відповідає інтересам дітей, котрих опікають.

-       Соціальні послуги покращуються в результаті того, що стають більш гнучкими та адаптованими.

-       В тих випадках, де ресурси обмежені, результат може бути досягнутим без додаткових ресурсів, якщо відносини і поведінка учасників підтримує методологію інклюзії.

-      Інклюзивна освіта, якщо воно засноване на правильних принципах, допомагає попередити дискримінацію у відношенню дітей з особливими освітніми потребами в їх праві бути рівноцінними членами свої товариств та суспільства в цілому.

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

06 лютого 2015 року № 104/52

“Про затвердження Порядку комплектування інклюзивних груп у дошкільних навчальних закладах”

     Порядок комплектування інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти.

1. Цей Порядок розроблено з метою встановлення єдиних вимог до комплектування iнклюзивних груп у дошкiльних навчальних закладах незалежно вiд пiдпорядкування та форми власностi.

 2. Інклюзивнi групи у дошкiльних навчальних закладах створюються для забезпечення умов дiтям з особливими освiтнiми потребами, у тому числi дiтям з iнвалiднiстю, для розвитку та навчання спiльно зi своїми однолiтками.

 3. Головна мета створення iнклюзивних груп — задоволення соцiальних та освiтнiх потреб, органiзацiя корекцiйно-розвиткової роботи з дiтьми з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю.

 4. У своїй роботi дошкiльнi навчальнi заклади, що мають iнклюзивнi групи, керуються Конституцiєю України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими вiдповiдно до Конституцiї та законiв України, актами Кабiнету Мiнiстрiв України, наказами Мiнiстерства освiти i науки України i Мiнiстерства охорони здоров’я України, цим Порядком, власним статутом.

 5. Прийом дiтей до iнклюзивних груп здiйснюється керiвником дошкiльного навчального закладу протягом календарного року за наявностi мiсць на пiдставi заяви батькiв або осiб, якi їх замiнюють, медичної довiдки про стан здоров’я дитини з висновком лiкаря, що дитина може вiдвiдувати дошкiльний навчальний заклад, довiдки дiльничного лiкаря про епiдемiологiчне оточення, свiдоцтва про народження.

      Для дiтей з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю, додатково подається висновок психолого-медико-педагогiчної консультацiї, копiя медичного висновку про дитину-iнвалiда вiком до 18 рокiв (наданої лiкарсько-консультативною комiсiєю) або копiя посвiдчення особи, яка одержує державну соцiальну допомогу, вiдповiдно до Закону України «Про державну соцiальну допомогу iнвалiдам з дитинства та дiтям-iнвалiдам», копiя iндивiдуальної програми реабiлiтацiї дитини-iнвалiда, направлення мiсцевого органу управлiння освiтою.

 6. До iнклюзивних груп зараховуються дiти з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю, якi за висновком лiкарсько-консультативної комiсiї можуть вiдвiдувати дошкiльнi навчальнi заклади.

 7. Дiти з тяжкими порушеннями опорно-рухового апарату, якi самостiйно не пересуваються i потребують iндивiдуального догляду, зараховуються до iнклюзивних груп при забезпеченнi постiйного супроводу асистентом дитини.

 8. Наповнюванiсть iнклюзивної групи в дошкiльному навчальному закладi становить до 15 осiб, з них — 1–3 дитини з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю.

 9. Дiти з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю, можуть перебувати в iнклюзивнiй групi дошкiльного навчального закладу до 7 (8) рокiв вiдповiдно до висновку психолого-медико-педагогiчної консультацiї залежно вiд рiвня та ступеня порушення.

 10. Протипоказаннями для прийому дiтей до iнклюзивних груп дошкiльних навчальних закладiв є:

  •  III i IV ступенi порушень функцiй органiзму, якi не сумiснi з перебуванням дитини в органiзованому колективi;

  •  всi хвороби у гострому перiодi, хронiчнi хвороби в стадiї загострення, всi хвороби, якi потребують стацiонарного лiкування, гострi iнфекцiйнi захворювання до закiнчення строку карантину.

 11. Якщо в перiод перебування в iнклюзивнiй групi дошкiльного навчального закладу у дитини з особливими освiтнiми потребами, у тому числi з iнвалiднiстю, буде проявлятись неконтрольована поведiнка, що може загрожувати її життю i здоров’ю або членiв дитячого колективу, то за рiшенням педагогiчної ради така дитина направляється для додаткового обстеження до психолого-медико-педагогiчної консультацiї для вирiшення питання щодо подальшого перебування в iнклюзивнiй групi.

 12. Медичне обслуговування дiтей в iнклюзивнiй групi дошкiльного навчального закладу забезпечується медичними працiвниками цього закладу вiдповiдно до затверджених штатних нормативiв та посадових обов’язкiв.

 

Джерело: ПЕДРАДА. ПОРТАЛ ОСВІТЯН УКРАЇНИ -

 http://pedrada.com.ua/regulations/2340/2585/2586/434818/

   Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" працює у м. Бахмут

На підтримку ініціативи Марини Порошенко щодо супроводу дітей з особливими освітніми потребами у м. Бахмут у жовтні 2018 року розпочала роботу комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр м. Бахмут». Центр оснащено сучасними меблями та спеціалізованим обладнанням, що забезпечить комфортні умови для надання корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами з 2 до 18 років.

Завданням центру є проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей, надання консультативної допомоги педагогам та батькам по роботі з дітьми, адміністрації закладів освіти щодо впровадження інклюзивного навчання в місті.

  Анонс  діяльності Інклюзивно - ресурсного центру 

    ІРЦ здійснює : 

  Психолого-педагогічний супровід -  проведення всебічних заходів з організації освітнього процесу та розвитку    дитини.

    ІРЦ надає : 

  Психолого-педагогічні послуги —  різнобічну систему заходів з організації освітнього процесу та розвитку       дитини з особливими освітніми потребами,   що передбачені індивідуальною програмою розвитку та   надаються фахівцями інклюзивно-ресурсного центру.

   ІРЦ пропонує : 

  Корекційно-розвиткові послуги  та допомогу —  комплексну систему заходів супроводу дитини  з особливими     освітніми потребами в ході навчання, що спрямовані на корекцію порушень шляхом розвитку особистості, її     пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери та мовлення.

Поради психолога "Особливі діти - особливе спілкування"...

Google
календар

bottom of page