top of page

Психолог радить. Сімейне виховання: батьківськи директиви

Сім'я відіграє провідну роль у формуванні особистості зростаючого дитини незалежно від волі і свідомості навіть батьків. В сутності, дорослі вже своєю поведінкою здатні програмувати поведінку дитини на роки вперед. Е. Берн з цього приводу пише: "З перших місяців життя дитину навчають не тільки що робити, але і що бачити, чути, торкатися, думати і відчувати. І крім усього цього, йому також кажуть, буде він переможцем або невдахою і як закінчиться його життя".

Проблема програмування - це проблема сімей, які не віддають собі звіту в цілях свого виховного впливу. Батькам, на наш погляд, важливіше всього внести для себе ясність у те, яким вони хочуть бачити свого сина чи доньку - орієнтованого на користь, насамперед для себе, для своїх близьких, або - відчуває свою соціальну відповідальність перед знайомими і незнайомими людьми. Хочуть вони бачити його альтруїстом чи егоїстом, маніпулятором або актуализатором (тобто схильної ставитися до іншої людини, як до самого себе).

Овчарова Р.В. вважає, що деякі, найбільш типові, способи комунікації батьків з дітьми викликає певні ефекти, які впливають на розвиток дитини.

Невирішені психологічні проблеми батьки проектують на своїх дітей. Батьківські директиви (те, чому батьки вчать дітей) - приховані накази, неясно виражені у словах чи діях батьків, за невиконання яких дитина не буде покараний явно, а буде покараний побічно власним почуттям провини перед батьком, який дав цю директиву.

Такі деякі батьківські директиви, їх прихований зміст і вплив на психоемоційний розвиток дитини.

Батьківські директиви

1. "Не живи"

Батьки "знищують" дитину: "Очі б мої тебе не бачили", "Мені не потрібний такий поганий хлопчик", "Скільки тривог ти мені приніс" (звинувачення батьків).

Прихований сенс: легше керувати дитиною, так як у нього виникає почуття провини, він щиро вірить, що є "джерело проблем". Дана директива несе деструктивний (складне) характер, і з віком дитяча вина посилюється, що дозволяє дорослим маніпулювати дитиною. Він робить для себе висновок: "Краще б мене не було".

У підлітковому віці для неповнолітнього ймовірно провокує і небезпечну поведінку, прихований мотив якого - суїцид. Про таких людей часто говорять: "Ходить над прірвою", тому що вони слабкі в разі нещастя, життя для них нічого не значить. Саморуйнівну поведінку, хоча і неусвідомлене, характерне для цих людей. У школі ці діти дуже галасливі, і покарання за таку поведінку знімає з них почуття провини. Саме це почуття є базовим у злочинців. Вони, наприклад, в цьому випадку роблять наколки типу "Не забуду матір рідну".

Все це не дає можливості таким дітям реалізувати свої здібності, бажання.

Для дорослих директива "не живи" працює, як необхідність постійного докази, що людина чогось варта, і у нього виникає відчуття нікчемності існування.

2. "Не будь дитиною"

Досить часто зустрічається фраза батьків: "Що ти ведеш себе, як маленький". При цьому робиться акцент на тому, що дитяче стан - погано, а стан дорослості оцінюється позитивно. Дана директива є причиною комплексів, як правило, у старших дітей у сім'ї і у єдиної дитини. Наприклад, єдиний син у одинокої матері: "Скоріше б ти став великим". Це призводить до того, що в дорослому житті люди беруть на себе занадто багато зобов'язань, у них виникають труднощі у спілкуванні зі своїми дітьми, оскільки їм легше залучати дитину в свої турботи і справи, ніж входити в його стан дитинства.

3. "Не рости"

Дана директива частіше зустрічається в сім'ях з єдиним або молодшим дитиною. Директиви в цих сім'ях можуть бути суперечливими: "Ти ще мала, щоб фарбується", "Мама тебе ніколи не кине".

4. "Не думай"

Часто зустрічаються в мові дорослих фрази: "Не будь дуже розумною", "Роби, що кажуть", "Я краще знаю, що треба робити". Діти починають відчувати недовіру до своїм інтелектуальним здібностям, відчувають спустошеність свідомості.

Виділяється ще один варіант директиви: "Не думай про щось конкретне", коли батьки позбавляють дитину можливості приймати раціональне рішення. Наприклад, мати говорить синові: "Забудь ...". (Наслідки: в майбутньому дитина може бути забудькуватим). Корекційним впливом може бути научіння дитини робити паузу між думками і діями.

5."Не відчувай"

Існує два варіанти програмування.

По відношенню до почуттів (наприклад, "Як тобі не соромно боятися собаки?", "Як ти можеш злитися на тата?"). Такі емоції, як гнів, страх, образа, знаходяться під забороною. Це емоції володіють силою руйнування внутрішньої гармонії особистості. Згодом людина не може вербалізувати (висловити словами свої почуття.

По відношенню до відчуттів (наприклад, "Подумаєш, якийсь синяк"). Батьки не беруть до уваги фізичну біль, відчуття дитини, що в майбутньому у нього втрачається здатність до безпеки. Наслідки: втрачається контроль над тілом (як один із проявів - ожиріння).

6. "Не досягай успіху" (наприклад, "У тебе все одно нічого не вийде!"). Дитина працьовитий, старанний, але свої досягнення вважає незаслуженими. Причиною даного відношення до дитини може бути прихована заздрість батька.

7. "Не будь лідером" (наприклад, "Завжди тобі більше всіх треба", "Не висовуйся!"). У цьому випадку батьки швидше за все самі мають занижену самооцінку і стурбовані тим, що дитині будуть заздрити однолітки або недолюблювати його.

8. "Не належ"

Інакше цю директиву можна перефразувати так: "Не належ нікому, крім мене". Батьки обмежують своє спілкування, звужуючи його лише до членів сім'ї. Вони підкреслюють унікальність дитини, тим самим формуючи у нього "Я - ідеальне". З часом його самооцінка входить в норму, але людина не вміє встановлювати емоційні зв'язки, почуває себе не таким, як усі. Він домагається більших результатів, працюючи один, поза групи.

9. "Не будь близьким" (наприклад, "Нікому не вір, крім мене", "Хто, крім мене, скаже тобі правду?"). Дана директива вчить дитину не довіряти іншим, вважати, що будь-яка близькість, одкровення для нього небезпечні. Наслідки: людина не уміє визначати, чи можна довіряти іншим, нечутливий до брехні або, навпаки, підозрілі у всьому.

10. "Не роби" (наприклад, "Не роби сам - небезпечно!", "Я сама зроблю", "Дай, я допоможу", "Не роби сам, почекай мене".) З такими побоюваннями батьки звертаються до молодших і "пізнім" дітей в сім'ї. Наслідки: почуття страху на початку кожної справи, відтягування будь-якої роботи. Коригувальний вплив: давати дітям право на помилку.

11."Не будь самим собою"

А. Невдоволення статтю дитини ( наприклад, тато мріяв, що в нього народиться син, а на світ з'являється дівчинка, яку батько виховує, як хлопчика, тобто навчає верхової їзди, водити машину, стримувати свої емоції тощо).

Б. "Будь схожим на ..." (наприклад, "Ти можеш краще", "Прагни до ідеалу."). Ці фрази батьків висловлюють невдоволення, бажання, щоб їх дитина перевершував інших. Наслідки: людина постійно незадоволений собою. Коригувальний вплив: орієнтувати людину на конкретний результат, давати об'єктивну позитивну оцінку.

12. "Не почувай себе добре" (наприклад, "Ти у мене такий слабенький, а закінчив чверть з хорошими оцінками").

Діти виховуються в культі хвороби. Дитина звикає, що на нього звертають більше увагу із-за його хвороби, а головний акцент у будь-якій розмові робиться на недугу. Він дійсно погано себе почуває, розвиваючи цим почуття провини у інших, підвищуючи власну самооцінку.

Узагальнюючи все вищесказане, зазначимо, що директиви вигідні для батьків і дозволяють маніпулювати дитиною. Від директив неможливо позбутися, але знання їх допомагає уникнути фатальних помилок у вихованні власних дітей і контролювати спілкування з ними.

матеріал АУ ТО ДПО "Обласний центр "Родина" (автор: Н. М. Нургалієва)

Интересное на сайте
Пошук по тегам
НОВИНИ
Архів
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page